Essential Files
 Ačkoliv naprosto nevěřím, že mezi čtenáči Quake-CZ existuje člověk nemající na své hardisku alespoň jednu verzi Doomu, rozhodl jsem se pro pořádek shrnout všechny (nebo alespoň většinu) oficiálních souborů na jednu hromadu. Najdete zde nejen "predoom" (nikoliv "preteen") soubory zahrnující alpha i betaverze první screenshoty z období vývojeurčené pro fajnšmekry, ale rovněž i oficiální sharewarovou verzi prvního Doomu, veškeré patche vydané id Softwarem na odstranění chyb hry a nově i zdrojový kód Doomu vydaný Johnem Carmackem k všeobecné spokojenosti veřejnosti i dotírající konkurence. Vzhledem k tomu, že ani tyto soubory často "neleží" na oficiálních mirrorech, je pravděpodobné, že časem nebudou odkazy fungovat. Prosím o prominutí a především upozornění, děkuji.
 
Screenshoty 
doom01.zip 
doom02.zip 
doom03.zip 
doom04.zip 
200kb každý
První screenshoty Doomu vydané někdy v březnu 1993 spolu s tímto tiskovým prohlášením.Shlédnout je můžete i vse svém browseru na tomto místě.
Alpha verze Doomu 
alpha.zip 
944kb
2. dubna 1993, první Alpha verze Doomu. 13 úrovní, nefunkční status bar, nefunkční automapa, další informace zde.
Druhá alpha verze Doomu 
doom_05.zip 
1.3mb
Druhá "pre-beta" alpha verze vydaná 22. května 1993. Opět 13 levelů, tentokrát však jiných, jeden dokonce později použit v Doomu II. Další informace zde.
Novinářská verze Doomu 
doompres.zip 
2.5mb
Poslední verze před vydáním první sharewarové epizody, určená výhradně novinářské obci 4. října 1993. Verze je upravena tak, že nefunguje po 31. říjnu 1993, změňte si proto datum. Verze obsahuje pouze tři levely, později použité jako E1M2, E3M5 a E2M2 a je již značně podobná oficiálnímu vydání. Hlavní rozdíl je však v BFG, která se projevuje odlišně. Další informace zde.
První shareware 1.0 
doom1_0.zip 
2mb
První shareware, ranná verze engine (0.99) obsahující spoustu lahůdek a později neviděných vychytávek jako například svastiku v E1M4, později na přání veřejnosti opravenou.. Můžete rovněž využít i downgrade, který vám z poslední verze 1.9 vytvoří tohoto historického staříka. Další existující verze - 1.1, 1.2a, 1.2b, 1.4, 1.6bt, 1.8.
Doom Shareware v. 1.9 
doom19s.zip 
2.4mb
Sharewarová verze Doomu v poslední verzi 1.9. Pokud ho nemáte, nebudu váš kamarád :-). Plných devět levelů epizody Knee Deep in the Hell
Doom pro Windows95 
doom95.zip 
4.3mb
Windows95 verze Doomu vyžadující Direct-X. Obsahuje zajímvý launcher a umožňuje hru v okně.
Další verze Doomu 
Linux 
Mac 
Nextstep 
Qnx 
Sillicon Graphics 
Sun
Další verze Doomu na jiných portech, většinou obsahují sharewarové verze, občas však i exekuční soubory, které s použitím registrovaného wadu (PC verze) bez obtíží fungují.
Patche pro plnou verzi Doomu 
1.1 > 1.9 
1.2 > 1.9 
1.6 > 1.9 
1.8 > 1.9 
1.9> Ultimate Doom 1.9 
různá délka
Patche pro plnou verzi Doomu upravující staré verze na aktuální nejnovější 1.9 či Ultimate Doom 1.9. 
Patche pro Doom II 
1.666 > 1.7a 
1.7 > 1.7a 
1.8 > 1.9 
1.7a > 1.9
Patche pro Doom II upravující staré verze na aktuální. Upozorňuji, že pokud vlastníte PIRÁTSKOU verzi 1.666, nepodaří se vám hru patchnout na novou verzi z důvodu jiného obsahu doom2.exe. Kupte si originál!
Oficiální FAQ 1.666 
dmfaq66.zip 
123kb
Oficiální FAQ, který zodpoví jakoukoliv vaší otázku. Skutečně rozsáhlý zdroj informací ohledně Doomu, popis verzí, strategie, tajných prostor, rozných add-on programů, info o id Software a doslova čehokoliv co vás napadne.
Zdrojový kód Doomu 
doomsrc.zip 
350kb
Zdrojový kód Doomu uvolněný Johnem Carmackem z id Software pro nekomerční využití. Neobshuje multiplayer a sound kód.

Single-Player levels
Kvalita originálních úrovní sahá do nebes. První sharewarová epizoda sahá až ke hvězdám. O to větší je to výzva pro autory amatérsky vytvořených úrovní, kteří se snaží jí vyrovnat. Podařilo se jim to?? Nevím, posuďte sami. Ať tak či tak, přijdete si na své.
 
Aliens Total Conversion 
alntc19a.zip 
alntc19b.zip 
celkem 1.9mb
Líbí-li se vám filmová série Vetřelců, máte úžasnou příležitost vše okusit na vlastní kůži. Autorům této úpravy se podařilo vytvořit jedinečné úrovně, které snad nejsou designově prvotřídní, ale rozhodně neuvěřitelně nabyté atmosférou. Nová monstra, zvuky, zbraně a grafika, to vše vás beze zbytku oslní. Uvedené soubory jsou určeny pro verzi 1.9, v tomto adresáři je k dispozici verze pro Doom 1.2, 1.666 i Ultimate Doom 1.9.
Eternal Doom III 
eternal.zip 
9.5mb
Dva roky tvrdé práce Team TNT jsou u konce s vydáním třetího dílu Eternal Doomu. 34 úrovní plných puzzlů, akce a samozřejmě nové grafiky i všeho ostatního rozhodně stojí za stažení 10-ti megového fajlu. 
Strain 
strain10.zip 
5mb
Alpha Dog Alliance nás překvapili vydáním mega wadu 32 úrovní, samozřejmě se vším všudy - muzika, zvuky, grafika, apod. 
Memento Mori 1 
mm_allup.zip 
2881kb
Výtečná kompilace "the best of" - 32 levelů, všechna nová hudba, grafika a zvuky, perfektní, velmi obtížné, úrovně. Nářez, nářez, nářez. By "The Innocent Crew"
Memento Mori 2 
mm2.zip 
3965kb
Pro velký a zasloužený úspěch autoři prvního dílu zopakovali a ještě vylepšili vše co jsme měli možnost vydět ve dvojce. Dost možná nejlepší add-on pack na Dooma, který kdy byl vytvořen. 
Icarus 
icarus.zip 
2850kb
A ještě jednou TEAM TNT, tentokrát jeden z jejich prvních projektů, opět megawad do Doomu II. Zajímavá story, něco nové grafiky a velmi originální layout úrovní i puzzle.
Debut 
debut_ep.zip 
709kb
Parádní epizoda do Doomu 1 od osamoceného autora, Tony Siderise. Vypadá dobře a hraje se dobře - bez nové grafiky (s výjimkou textury nebe).
Cleimos 
cleimos10.zip 
656kb
Výtečná epizoda devíti levelů do Doomu 1 vytvořená bratry Pharesovými.Layout se nese v duchu originálních epizod, což není na škodu - ba naopak. Decentní nová grafika.
 
Deathmatch levels
Hmm, co byste si přáli více. Opravdu málokterý level se může rovnat s těmi originálními. Úrovně vytvořené id Software jsou prostě geniální a propracované do posledního záhybu. Časem se však možá dostanete do situace, kdy vás nebude bavit stále padat do lávy na stejném místě, neustále sbírat raketomet "pod těma schodama" a prostě vás ty levely omrzí. Pro tyto, doufám vzácné, chvíle jsou tu připraveny následující "pilulky". Snad vás z toho vyléčí. I když ...
 
id Map01 
idmap01.zip 
21kb
Jak je z názvu patrné - mapa má něco společného s id Softwarem. A je to tak - jejím autorem je Ameciran McGee, což by pro vás měl být pokyn k nastražení uší a namíření myší na správné místo pro download. A bude to stát za to - malá mapa, která je perfektní především pro dva hráče. Při hraní doporučuji mít uši nastražené :-).
Gothic DM 
gothicdm.zip 
1932kb
Pakliže si hodláte vybrat jen jediný link z této tabulky, měl by to být právě tento. Gothic by se dal nazvat doslova best of best - nejen mapy, ale i mappeři. Ti nejlepší autoři (jeden také od našich východních sousedů) spojili své síly dohromady a vytvořili 32 úžasných DM úrovní pro Doom II. Co víc si přát. Tohle je tzv. doomorgáč :-). A já jen dodávám, že se chystá i druhý díl Gothic DM - více informací na hp projektu.
Danzig 
danzig1.zip 
90kb
Řeknete si, co tak dobrého se schovává v pouhých 90-ti kb?? Věřte nebo ne, Danzig série obsahuje šest skvělých úrovní pro 2, 3 i 4 hráče. Doporučuji především první (nahrazuje map11) a poslední dvě arénovky (map 31 a 32). Nářez. 
 
České levely
Výtvory českých či slovenských autorů si i přes svou značně kolísavou kvalitu (najdete mezi nimi vysoce kvalitní kousky a stejně tak i vysoce nekvalitní) zalouží pozornost. Máte-li i vy svůj vlastní wadík, klidně se s ním pochlubte, pokud bude alespoň trochu kvalitní, bude zde zveřejněn.
 
 
The Lost Worlds 
equino-x.zip 
975kb
Autorem této epizodky do Ultimate Dooma je Equinox, jinak hudebník Cauldronu, autorů Spellcrosse. A wady umí stejně dobře jako noty.
Monastery of the Damned 
monaster.zip 
200kb
Inglor je autorem této mini epizody z 6-ti úrovní a rovněž tak i malé české stránky o Doomu.
 
Další zajímavé soubory
 
 
Doom Gore SE 
dmgorese.zip 
750kb
Báječně krvavý dodatek k Doomu, noční můra každého pacifisty. Mnoho různých smrtí (nechte své bezvládné tělo odlétnout do druhé části místnosti:-), funkční v obou dílech Doomu. Další informace jakož i jiné verze najdete na domácí stránce projektu.
Mr. Doom Solo Deathmatch 
dmsolo11.zip 
730kb
Po závratném úspěchu botů na Quaky je tu pět minut po dvanácté rovněž bot do Doomu. Omezen technologií Doomu není bojovníkem do nepohody, ale rozhodně může být zdrojem slušné zábavy. A není sám - další boty, jakož i wad, který je spolu s Mr. Doom Solo deathmatch nutné nahrát, najdete ve files sekci stránky Mr. Dooma.
Check Level 
checklev.zip 
14kb
Utilitka, která velmi rychle zjistí obsah levelu. Sdělí přítomnost a počet zbraní, stejně tak i monster, snad i odhadne obtížnost apod. 
Doom Converter 
dn2cnv32.zip 
70kb
Konvertor úrovní z Doomu do Doomu II a naopak. Pokud nestačí, TENTO prográmek vám obstárá konvertovíná Hereticovských úrovní do Doomu.
 
Odkazy
Pokud vám tato skupina nejlepších úrovní mě známých nestačila, zde vám předkládám odkazy na stránky, které jsou recenzemi na ně přeplněny. Není jich tam dvacet, ale třeba 200. Pouvažujte o tom :-) ...
 
 Functional Entropy  Graficky nevábná, ale obsahově zajímavá sajta věnovaná kromě téměř každodeních novinek několika projektům autora - ID4 DOOM apod. Nemá žádnou úzkou specializaci, věnuje se jak novinkám obecnějším, tak konkrétněji pracím vzniklých ze zdrojáku Doomu.
 Best of Doom Velmi závazný název sajty, jejíž obsah však bohužel zůstává daleko za očekáváním. Najdete zde nicméně seznam "těch nejlepších" (dle autorova oka) map, wadů, add-onu, dokumentů, stránek apod.
 Doom Central  Opět novinky, tentokrát však pravděpodobně nejlépe a nejobsáhleji podaným způsobem. Bookmárk it a každý den check it :-).
 Doom News  Další stránka věnovaná novinkám. Jedna z mnoha, ale možná se i vyplatí jí sledovat častěji ...
 Refueling Base  Sajta určená (mimo jiné) hodnocení wadů. Zaujal mne systém hodnocení, kdy je ke každé úrovni přiřazena jedna zbraň Doomu. Jde li například o brokovnici, level je téměř nehratelný, jde-li o BFG, jde o skvost, který je škoda minout. Levelů není moc, ale co naděláme.
 Doom Shack  Jediná doména určená Doomu, kterou se mi podařilo nalézt, graficky je nádherná, obsah je jen mírně nadprůměrný. Hodnocení úrovní (zatím jsem se s autorem moc nesetkal), souborů, hosting několika stránek.
 ClassicGames Doom   Stránky věnované jen a jen historii. Ale není jí zrovna málo - nejen všechny esential soubory, ale i historické události, data, dokumenty, press releasy atd. Slzy budete mít na krajíčku.
 Mr. Doom  Mr. Doom je slavná stránka s tisíci přístupy, ale já dost dobře nechápu proč. Je sice poměrně rozsáhlá, ale autor zrovna citem pro tvorbu stránek neoplývá, vzhled mě dosti odpuzuje. Pokud jej snesete, pak zde najdete mnoho zajímavého.